How Much Does It Really Cost to Live in an RV for a Year?

Imagine a articolului intitulat Cât costă cu adevărat să trăiești într-un RV timp de un an?

imagine: Fotografii Viraj (lupta stocurilor)

Pe măsură ce economia globală a început din ce în ce mai mult similitudine The “Asta e bine” MimiOamenii caută în mod natural soluții creative la provocările lor financiare. În trecut, recesiunile economice au promovat idei precum Mișcarea casei mici și subcultura #VanLife, Pe măsură ce oamenii încearcă să găsească mai multă flexibilitate la prețuri accesibile alternative împrumuta Suma uriașă de bani pentru a trăi într-un acasă la fel ca părinții lor. ca, de exemplu, Locuiește doar în RV.

WÎn timp ce munca de la distanță devine o realitate permanentă pentru mulți, viața pe drum nu mai este doar pentru pensionari: A Un spațiu de locuit confortabil, mobil, care poate merge pe autostrăzile țării sau poate rămâne relativ staționar, În funcție de stilul tău de viață zilnic și de starea ta de spirit. RV-urile pot fi foarte luxoase, dar chiar și modelele de bază oferă un spațiu de locuit bine planificat, cu bucătărie, baie și alte facilități.

Dar, deși probabil că puteți cumpăra un RV pentru mai puțin decât o casă tradițională, asta nu înseamnă că oferă de fapt un stil de viață mai ieftin. Prețurile la benzină, după cum ați observat, sunt cerul este susși chiar dacă a scăzut semnificativ, Menținerea unui RV uriaș alimentat va fi pretul-AȘi sunt multe alte lucruri Costurile asociate cu un stil de viață RV care se acumulează repede. Deci înseamnă să-ți eviți visele în Acasă și cumpără un RV caMișcare de marț financiar? Să estimăm costurile de trai într-un RV timp de un an.

NB: ca atare Pretul gazului si altele decatnegociabil este Întotdeauna în flux, considerați aceasta o estimare aproximativă; Pentru dumneavoastră Costurile reale ale vieții într-un RV vor depinde în mare măsură de trei factori:

  1. Cât de mobil ai de gând să fii? Dacă nu conduceți des un RV, benzina poate să nu fie o parte importantă din bugetul dumneavoastră.
  1. Cât de imaginativ ești? Cu cât aveți mai puține facilități și facilități de care aveți nevoie pentru a fi fericit, cu atât devine mai ieftin să locuiți într-o rulotă.
  2. De cât spațiu ai nevoie? Mărimea unui RV vă afectează costurile inițiale și lunare.

Alegeți un RV

În primul rând, trebuie să-ți dai seama în ce tip de RV vei locui. Există o gamă largă de opțiuni cu o gamă largă de prețuri. Un nou RV Clasa A poate rula până la 500.000 USD, în timp ce o remorcă pop-up folosită poate fi avută pentru doar 3.000 USD. Dacă cumpărați o a cincea roată sau alt tip de remorcă, veți avea nevoie și de un vehicul suficient de puternic pentru a-l tracta.. Plata medie pentru finanțare RV este Între 250 și 450 USD pe lună. lunar Costul va varia foarte mult în funcție de rata dobânzii și de suma pe care o împrumutați—Ar putea fi 0 USD dacă cumpărați cu numerar sau mult mai mult de 450 USD. De dragul argumentului, să presupunem că plata medie este de 350 USD, adică aproximativ 4.200 USD pe an.

Deținerea unui RV este una, iar menținerea acestuia în mișcare este alta. La fel ca o mașină, monovolumul tău va avea nevoie de întreținere constantăInclusiv schimburi regulate de ulei, Plus un fond de acoperire împotriva defecțiunilor și daunelor. Din nou, în funcție de cât de vechi este RV-ul tău și cât de bune sunt reparațiile mecanice, costurile reale vor variadar probabil ar trebui să presupuneți Aproximativ 300 de dolari pe lună (3.600 USD anual) dacă ai de gând să-ți rotești mult RV și Puțin mai puțin dacă va rămâne constantă pentru perioade lungi. Dacă cumpărați un produs nou sau folosit de la o agenție, este posibil să aveți o garanție care vă va ajuta să reduceți aceste costuri..

Și ca orice casă sau vehicul, veți avea nevoie de asigurare RV. Costul mediu al asigurării cu normă întreagă pentru RV este de aproximativ 1500 de dolari pe an.

Gaz: nu este ieftin

În Statele Unite, prețurile la gaze sunt în prezent Variind de la puțin peste 4 USD pe galon la puțin peste 6 USD pe galon obișnuit, cu motorinele variind de la 5 USD la aproape 7 USD pe galon. Prețurile gazelor pot Se schimbă foarte mult între state și chiar regiuni intrastatale, așa că este util să folosiți ceva de genul prieten de gaz Pentru a găsi cea mai ieftină benzină disponibilă – Economisirea de câțiva cenți pe galon poate crește valoarea acestuia în timp.

Când cumpărați un RV, alegerea între motorină și benzină obișnuită necesită puțină gândire. În general, motorina va fi mai scumpă pe galon, dar vă va oferi un kilometraj mai bun. pe cealaltă parteA pompa de motorina Poate fi mai greu de găsit uneori, mai ales când intri în centre urbane. Pentru scopurile noastre, să presupunem că benzina vă va costa aproximativ 5,50 USD per galon.

Următorul lucru de luat în considerare este RV-ul kilometraj si cat de mult Îl vei conduce. Ecuația de bază este simplă: distanța împărțită la MPG înmulțită cu costul pe galon. RV-urile sunt Nu grozav când vine vorba economie de combustibil— RV-urile mari de clasă A pot obține pentru mai puțin de 4 mpg si medie in jur 6-8 mpg. RV-urile mai mici de clasă C sunt puțin mai bune La 10-13 mpg. dacă Tragi o remorcă, evident depinde de camion și de sarcină utilă; mail bunaestimați aproximativ 12 mpg. Pentru scopurile noastre, haideți să transmitem toate acestea 9 mpg.

În cele din urmă, cât de departe vă conduceți RV în fiecare zi este o alegere personală. Se recomandă să nu conduceți mai mult de 500 de mile pe zi— și probabil cel mai bine să conduci mult mai puțin, aproximativ 200-300 de mile pe zi este ideal. Și nu ar trebui să conduci mai mult de câteva ore la un moment dat. Desigur, s-ar putea să nu conduci în fiecare zi – s-ar putea să te stabilești într-o parcare câteva zile la un moment dat, sau s-ar putea să ai un loc de campare semi-permanent pentru câteva săptămâni sau luni pe an. Deci, să reducem estimările noastre zilnice de condus și să spunem 200 de mile pe săptămână. Aplicând ecuația noastră, costurile dvs. de gaz ar fi de aproximativ 500 USD pe lună sau 6000 USD pe an.

propan

O altă considerație este propanul, pe care se bazează majoritatea excavatoarelor pentru combustibilul pentru gătit și încălzire. Prețurile propanului variază la fel ca orice altă marfă, dar De obicei, între 2 și 5 USD pe galon; Utilizarea dvs. va varia în funcție de cât timp sunteți pe drum, mai degrabă decât să stați cu livrările. Pe vreme frumoasă, s-ar putea să cheltuiți doar 20 de dolari pe propan pe lună, dar dacă ierni într-un climat rece, s-ar putea să cheltuiești 500 de dolari. Să împărțim diferența și să estimăm 250 USD pe lună pentru propan, sau 3.000 USD pe an.

taxa de gradina

Dacă nu ai un dosar Operare cu tunulPlan grozav de a conduce 24 de ore pe zi, tu Merg să parchez RV din când în când. Când faceți acest lucru, veți avea o serie de domenii care variază de la complet gratuit la foarte scump:

  • Parcare liberă. TAici sunt multe zone ale țării unde îți poți parca mașina macar o seară, și adesea mai mult, gratuit. Biroul Administrativ Funciarde exemplu, permite „camparea dispersată” pe terenul său gratuit timp de 14 zile la un moment dat, aWalmart are o politică generală care permite vehiculelor de agrement să campeze în parcările lor. Rețineți că aceste opțiuni sunt ceea ce se numește camping uscat sau „spooling” – nu veți avea nicio conexiune sau acces la apă, electricitate sau alte facilități. dar ei Gratuit!
  • Parcuri de stat și naționale. între 10 dolari și 100 USD pe an, puteți cumpăra un permis anual pentru majoritatea sTate Oneional pAcest lucru vă permite de obicei să campați într-un RV atâta timp cât locurile de campare pot găzdui dimensiunea platformei dvs. Taxele de tabără pe noapte sunt foarte mici, în intervalul de la 15 la 25 USD cu conexiuni la apă și electricitate și de la 10 la 15 USD fără, cu o cheltuială medie lunară de aproximativ 450 USD sau 5400 USD pe an.
  • tabere private. Campingurile private oferă de obicei mai multe decât altele în ceea ce privește facilitățile, dar totul vine la un cost suplimentar. Site-uri precum Campgrounds of America (KOA) și altele Site-urile oferă energie electrică, apă, gropi de gunoi, TV prin cablu, dușuri și wifi, așa că este foarte convenabil. Dacă ar fi să vă mutați și să plătiți o mulțime de taxe zilnice la camping, chiria medie ar fi în jur de 1.200 USD pe lună sau 14.400 USD pe an. Puteți reduce acest preț trecând la chiria lunară în multe cazuri.

În scopul discreției noastreSă presupunem că veți folosi o combinație de locuri de tabără gratuite și plătite. sVeți cheltui aproximativ 7.000 USD anual pe taxe de parcare.

Planuri de date și internet

Un cost pe care mulți oameni îl trec cu vederea sunt euacces la internet. Când ești în mișcare, Aceasta poate deveni o propunere foarte costisitoare și chiar dacă stați într-un loc de campare în mod semi-permanent, că ei Sunt faimoși pentru că au internet minunat. Puteți încerca un plan de date nelimitat pe telefonul dvs. și îl puteți utiliza ca un hotspot de internet, care vă va plăti oriunde de la 25 USD (300 USD pe an) la 200 USD pe lună (2400 USD pe an), În funcție de operator și de numărul de linii de care aveți nevoie. Dar pentru mulți oameni, opțiunile bugetare vor fi nebunește de lente și vor progresa Lipsa frustrantă de acoperire.

O altă opțiune este antena satelit poate oferi atât iInternet și TV pentru câteva sute de dolari în avans și aproximativ 100 USD pe lună (1.200 USD pe an) pentru un serviciu precum Farfurie.

Multe tabere oferă WiFi ca parte a taxei lor, dar și acesta de obicei euOamenii de știință din Internet îl numesc îngrozitor, așa că cel mai bine este să ai o instalație de rezervă care să rămână conectată. sîmpletit Diferența, haideți Să presupunem că veți plăti aproximativ 1.200 USD anual pentru iPlanuri de internet și telefon.

linia de jos

Deci, să calculăm asta. KAvând în vedere că am făcut o mulțime de ipoteze, presupuneri și estimări pe parcurs, Și experiența ta specifică va varia foarte mult, te uiți la 26.500 USD pe an pentru a trăi într-un RV, fără a include lucruri ca tine Avans sau cost Băcănie, divertisment sau alte cheltuieli generale de trai. El ea Poate fi mult mai mult sau mai puțin, În funcție de tipul de stil de viață pe care îl urmezi. La urma urmei, nu există o modalitate corectă sau greșită de a face un lucru cu RV.

.

Leave a Comment